Stomatologia - krótki poradnik dla pacjentów - Dla dentystów

Dentysta Bytom

Przyczyny bólu zębów

Ból zębów może być wywoływany procesami patologicznymi toczącymi się w obrębie zęba lub w przyzębiu brzeżnym i wierzchołkowym. Może jednak boleć ząb, w którym nie obserwujem

Stomatologia - krótki poradnik dla pacjentów - Dla dentystów Dentysta Bytom
y żadnych procesów patologicznych, a ból jest albo objawem chorób innych części układu stomatognatycznego lub pochodzenia sercowo-naczyniowego, mózgowego, mięśniowego, względnie nerwowego. Każda postać bólu twarzy i bólu głowy może powodować ból zębów, w niektórych przypadkach jest on nawet jedynym objawem choroby.

Podłożem bólu zęba może być m.in.:

próchnica zębów – bakteryjna choroba tkanek twardych zęba prowadząca do powstawania ubytków (dziur) odsłaniających unerwioną i bolącą miazgę.
zakażenie miazgi – zainfekowanie miazgi bakteriami, które dostały się tam w wyniku odsłonięcia jej przez próchnicę.
nadwrażliwość zęba – podrażnienie miazgi przez czynniki zewnętrzne, najczęściej zimno lub gorąco, np. podczas jedzenia lodów.
martwy ząb – zapalenie będące następstwem obumarcia miazgi, postępujące przez korzeń zęba i infekujące tkanki okołowierzchołkowe, a nawet kości i tkanki miękkie.
ekstrakcja zęba – chirurgiczne usunięcie zęba wywołujące ból i obrzęk w miejscu rany w kości i dziąśle.
plomba w zębie – substancja wypełniająca wywołany próchnicą ubytek może podrażniać miazgę i wywoływać odczucia bólowe.
zanikanie dziąseł – jeden z głównych objawów zapalenia przyzębia (paradontozy) skutkujący odsłonięciem wrażliwych części zęba.
wyrzynanie się zębów – u niemowlaków pojawianie się pierwszych zębów, u dzieci wypadanie mleczaków, a u dorosłych pojawianie się ósemek, czyli tzw. „zębów mądrości” często powoduje ból.
szkorbut – powodowany niedoborem kwasu askorbinowego, czyli witaminy C, może przejawiać się bólem zębów oraz zmianami w przyzębiu, sygnalizującym wysokie zapotrzebowanie organizmu na tę substancję.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w


Stomatologia w praktyce

Co by nie mówić o stomatologii to jest to dość obszerny dział medycyny, który obraca się oczywiście wokół leczenia wszelkich chorób jamy ustnej. Protetyka to jedna z wielu specjalizacji we współczesnej stomatologii, kolejna to chirurgia szczękowa, ortodoncja, stomatologia dziecięca itd.

Nauka lekarza stomatologii nie ogranicza się więc tylko do samych zębów i 'łatania dziur' jak mogłoby się wydawać. Dochodzi do tego ilość niezbędnego sprzętu w gabinetach oraz materiały do uzupełniania ubytków. Dlatego ceny w niektórych gabinetach są takie jakie są.


Jakie predyspozycje trzeba mieć żeby zostać stomatologiem?


Zostanie stomatologiem nie jest łatwe i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z faktu wysokiej pozycji społecznej i społeczeństwa, którego jama ustna z roku na rok jest poddawana kolejnym próbom. Niestety styl życia sprawia, że coraz więcej osób spożywa cukry, które mają tragiczny wpływ na uzębienie. Z drugiej strony, mimo bardzo wysokich zarobków, dentyści wyjeżdżają do pracy zagranicę. Mogą tam zarobić jeszcze więcej, a dobry stomatolog poszukiwany jest dosłownie w całej Europie. Kraje zachodnie dla polskich stomatologów tworzą świetne warunki pracy oraz płacy i dają jeszcze więcej możliwości rozwoju.

W tekście tym zastanowimy się nad kwestią bycia dobrym stomatologiem. Kogo możemy nazwać takim właśnie specjalistą i jakie trzeba spełnić ku temu przesłanki? W końcu – jakie są cechy rzetelnego dentysty? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać zarówno w opiniach pacjentów, jak także w analizach specjalistów, w tym również lekarzy. Z punktu widzenia pacjenta, dobry stomatolog musi być cierpliwy, miły, dobrze wykonujący swoje obowiązki. Z punktu widzenia medycyny, powinien on ciągle poszerzać swoje umiejętności i robić wszystko co możliwe żeby doprowadzić do sytuacji ciągłe rozwoju i dawania wiedzy także innym członkom personelu medycznego.





© 2019 http://dla-dentystow.omuzyce.wodzislaw.pl/